Badnji dan je pred nama. Dan pred Bozic i ujedno poslednji dan strogog bozicnog posta za sve hriscane. Na Badnji dan postoje pravila i obicaji. Ukoliko niste upuceni u sve tu smo da vas podsetimo.
Badnji dan ima poreklo svog imena. Ovaj dan je dobio ime po badnjaku. Ujedno ovo je sveto drvo Slovena. Na badnji dan domacin ranom zorom izlazi iz kuce i krece u potragu za badnjakom. Odlazi u sumu i sece granu najcesce od drveta hrasta. Upravo ta grana predstavlja badnjak.
Badnjak se unosi uvece u kucu. Unosi ga domacin i time zapocinje bozicnu proslavu. Stari badnjak se pali u peci sa vatrom, a novi cuva do sledece godine.
Na Badnji dan cuva se mir i toplina doma. Na Badnji dan rano se ustaje i lozi se vatra. Pece se pecenica. Pecenica koja se pece na Badnji dan priprema se dan ranije na Tucindan.
Na Badnji dan postoji pravilo da se jede samo posna hrana. Ovu tradiciju postuju svi vernici i pridrzavaju se iste. Mrsna hrana se na ovaj dan ne iznosi na sto.
PRIDRUŽITE NAM SE I ZABAVITE SE SA NAMA SVAKOG DANA. KLIKNI >>>OVDE<<<
Takodje postoji obicaj na Badnji dan da se slama stavlja ispod trpeze. Svi vernici se trude da na ovaj dan trpeza bude bogata posnom hranom. Ma stolu za obedovanje nalazi se baklava, razni specijaliteti od ribe, riblja corba, posne pite, posni kolaci i jos mnogo toga. Ovu tradiciju vernici jako vole i postuju i strogo je se pridrzavaju.
Ono sto vecina ne zna je to da nesto nikako ne smete raditi na Badnji dan. Jedno veliko pravilo je da na Badnji dan se nista ne iznosi iz kuce. Dom treba da sacuva svoje blagodati i postuje ono sto ima. Takodje se ne trazi od drugih ljudi nista u zajam. Kao sto postujete svoj dok i tradiciju, tako se postuje i tudji dom. Ovo pravilo ne zaboravite da bi cele godine imali puno darova.
Nastavak na sledecoj stranici…
Narodno verovanje tvrdi da se badnjak koji domacin ujutru ide da sece mora iseci iz tri snazna udarca. Trazi se prava grana hrasta. Domacin se okrene prema istoku i zatim se tri puta prekrsti, pomene Boga, svoju slavu, Bozic i Isusa. Zatim se okrene i posece granu koju je izabrao.
Badnjak zatim domacin nosi kuci i uspravlja uz kucu. Uvece se unosi u dom i pali na ognjistu. Ovo prestavlja simbol toplote koji sluzi da zgreje i priblizi i cuva ukucane. Takodje ovim se unosi mir u kucu.
PRIDRUŽITE NAM SE I ZABAVITE SE SA NAMA SVAKOG DANA. KLIKNI >>>OVDE<<<
Prema verovanju, kada se unese slama u kucu i pospe stariji idu oko nje, a deca za njima i pijucu. Stariji bacaju bombone, orahe, vocke i keksice u slamu. To predstavlja darove za decu. Ovo pijukanje i kvocanje ima posebno znacenje.
“Kao što kvočka pod krilima prikuplja svoje piliće i zagreva ih materinskom ljubavlju, tako je Hristos dosao da sve ljude sabere u jedno i ukrepi svojom ljubavlju, i kao što se pilići hrane žitom, tako je i on ljude nahranio i napojio svojom naukom, jer je govorio: Ko je gladan neka dođe k meni i ja ću ga nahraniti, i koje žedan neka dođe k meni da pije vode žive”.